Art > Posters > Solidarność

English
Język    


 


PREVIOUS

Solidarność


NEXT

  1981




Offset - 68 x 96cm. AFL - CIO fundusz dochodowy .





Poniżej przedstawiony został fundusz dochodowy przesłany przez AFL-CIO, dzięki któremu miliony Amerykanów kupiło plakat.  Pieniądze te zostały przeznaczone na pomoc dla “Solidarnosci”.





Tłumaczenie:

     Młody polski artysta, Jan Sawka, został wygnany z kraju w 1976 r., na polecenie rządowego programu rozbicia grupy artystów i aktorów, szukąjącej wolności ekspresji słowa i myśli.
     Na zachodzie popularność Sawki jako wybitnego artysty stale rosła, jego prace wystawiano w Europie i w USA.
     W 1981r. otrzymał on zamówienie od przewodniczących Solidarności: stworzenie oficjalnego plakatu Solidarności, który miał być wyprodukowany na Święta Bożego Narodzenia i który miał przedstawiać nie “bitewny obraz” ale artystyczną wizję nadziei Polaków.
     Sawka był niezwykle wzruszony tą propozycją i podjął wyzwanie: wykreowanie tego historycznego plakatu.
     Po poważnych rozmyślaniach Sawka skomponował prosty dramatyczny i kolorowy pejzaż, reprezentujący całą Polskę, ciepłą i oświetloną przez słońce “Solidarności”- symbolizującą nadzieję i marzenia polskich robotników.  Sawka zakończył prace nad plakatem jesienią 1981r.  Oryginał plakatu był przetransportowany do Polski gdzie z dumą został wyeksponowany w głównej siedzibie “Solidarności”.
     Historii o tym, jak Sawka przesłal oryginał plakatu do Polski - jeszcze nie możemy opowiedzieć.
     Kiedy nadchodziły Święta Bożego Narodzenia, Solidarność drukowała plakat symbolizujący nadzieję


Polskich Zwiazków Zawodowych.  Nagle 13-tego grudnia, polski rzad wstrzymal nadzieje.
     Ogłoszono Stan Wojenny: tysiące członków Solidarności i jej przewodniczących uwięziono; drukowanie zostało zatrzymane, a plakat Jana Sawki został zniszczony.
     Wolni ludzie na całym świecie, wyrazili swoje ogromne oburzenie.  Wolne Związki Zawodowe poparły polskich braci, salutując ich odwadze i niezłomnej determinacji w utrzymaniu samodzielności związku zawodowego.
     Tymczasem w Nowym Yorku, Jan Sawka odtworzył swój oryginalny plakat, i poprosił AFL-CIO, aby doprowadziła do końca akcję rozpoczętą przez Solidarność.
     AFL-CIO zgodziła się wydrukować oficjalny plakat Solidarności i rozprowadzić go na całym świecie.  Sprzedaż plakatu na rzecz Fundacji Polskich Pracowników jest ważnym źródłem pomocy dla ruchu Polskich Związków Zawodowych.
     Prosimy o pomoc aby powiadomić polskie władze, że nie odnieśli sukcesu w zniszczeniu symbolu nadziei, który plakat reprezentuje, tak samo jak nie zniszczyli ducha Solidarności wśród Polaków.
     Proszę pamiętać, że pieniądze wydane na kupno plakatu bedą użyte, aby pomóc Solidarności i jej przewodniczącym, teraz w podziemiu, na jakiekolwiek ich potrzeby.






Tlumaczenie:

Solidarność Deklaraja nadzijei






Tłumaczenie:

O Artyście

Jan Sawka urodz się w Polsce w Zabrzu, w lutym, 1946r. Syn architekta, J. Sawka początkowo studiował architekturę we Wrocławiu wybierając grafikę i malarstwo jako końcowy kurs studiów i kierunek kariery. (notka od administratorów spuścizny Jana Sawki - artysta ukończył obydwie uczelnie - malarstwo i grafikę czystą w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecnie: Akademia Sztuk Pięknych) oraz architekturę na Politechnice Wrocławskiej, więcej informacji tutaj).

Sawka zdobył międzynarodowe uznanie za sztukę plakatu: malarskie plakaty, które często ilustrowały społeczno-polityczne problemy.

Od wczesnych samizdatów wykonanych dla podziemia studentów w Polsce, w tym prace dla teatru STU, do liczych politycznych ilustracji dla New York Times op-ed, prosty dramat zawsze charakteryzował pracę Jana Sawki. Jego praca jest w wielu przypadkach zarazem konwencjonalna i uniwersalna, delikatna i egzotyczna.

W 1979r. Janowi Sawce nakazano wyjazd z kraju. Przez Paryż przyjechał do Ameryki i od tego czasu był często wystawianym wybitnym artystą. W każdej jego pracy wielokrotnie przeszłość i talent są połączone i przez to wyraża się piękno i pełnia oryginalnych myśli.






Tłumaczenie:

Polsy pracownicy powiedzieli światu.  My chcemy wolności i niezależnych związków.

Wspieraj polskich pracowników...  WSPIERAJ WOLNE ZWIĄSKI.  AFL-CIO






Uhonorowując 30. rocznicę stanu  wojennego, Ambasada USA w Warszawie pokazała program “Żeby Polska była Polską”, prezentowany w telewizji  amerykańskiej w czasie stanu wojennego ramach telewizyjnej kampanii, aby podnieść świadomość i poparcie dla “Solidarności”.  Amerykańskie Związki Zawodowe  AFL- CIO utworzyły fundusz dochodowy używając plakatu Jana Sawki, który oryginalnie został stworzony na prośbę przywódców “Solidarnosci”.  Fundusz ten uzyskał popracie zarówno partii Demokratyczną, jak Republikańską, a także Prezydenta Ronalda Reagana.  Akcja sprzedaży plakatu Jana Sawki zebrała miliony dolarów dla “Solidarnosci”.  Część 5. serii programu “Żeby Polska była Polską”  nosi tytuł “Polacy na wygnaniu".  Jan Sawka jest również  jednym z Polaków na wygnaniu.  Proszę zauważyć że plakat “Solidarność” i inne prace Jana Sawki są widoczne w tle.  To wideo znajduje się na kanale YouTube amerykańskiej ambasady w Polsce.  Poniżej przedstawiony został fundusz dochodowy przesłany przez AFL-CIO, dzięki któremu miliony Amerykanów kupiło plakat. Pieniądze te zostały przeznaczone na pomoc dla “Solidarnosci”.










 

 

 

All artworks/images copyright Jan Sawka Estate

www.jansawka.com